10. 6. 2025 - Druhý den
Dnes jsme se na našem pobytu ponořili do fascinující ptačí říše! Celý den byl věnován ptákům, a tak jsme s nadšením začali hned ráno v naší klubovně, opět ve stejných týmech jako včera. První úkol byl jednoduchý, ale důležitý: děti si zapsaly všechny ptáky, které momentálně znají. Tuto aktivitu zopakujeme i večer, abychom s úsměvem sledovali, o kolik se jejich ptačí slovník během dne rozšířil.


Po úvodní rozcvičce mysli se náš program přesunul ven před klubovnu, na čerstvý horský vzduch. Hlavním bodem dopoledního programu se stala interaktivní aktivita "Krmítko", výukový program věnovaný našim pěvcům. Lektor dětem představil spoustu druhů ptáků, kteří u nás žijí. Děti se postupně naučily rozdělit ptáky do několika kategorií: ti, kteří na zimu odlétají do teplých krajin, ti, kteří k nám naopak přilétají ze severu, stálí obyvatelé, kteří u nás zůstávají po celý rok, a nakonec ti, které můžeme spatřit pouze v zoologické zahradě a nikoli ve volné přírodě. O každém druhu se žáci něco dozvěděli a příslušného ptáčka umístili na plátno s namalovanou krajinou s krmítkem, čímž postupně vytvořili svůj vlastní ptačí obraz.




Následovala praktická a kreativní část programu. Děti se s nadšením pustily do výroby vlastní dřevěné ptačí budky a krmítka. V naší ptačí dílně si pod vedením lektora s chutí vyzkoušely práci s vrtačkou, přímočarou pilou, šmirglpapírem i kladívkem. Hotovou ptačí budku společně pověsíme v následujících dnech v okolí hotelu, abychom podpořili místní ptačí populaci. Krmítko si pak třída odveze s sebou, aby ho mohla pověsit na školní zahradu, pomoci tak ptáčkům přečkat zimu a i tam pozorovat opeřené kamarády.



Zaujala vás výroba krmítek? Na našem webu si můžete objednat stavebnici krmítka i domů a s dětmi si tak užít tvoření a podpořit ptáčky přímo na Vaší zahradě. Naše krmítka jsou navržena tak, aby je s trochou pomoci zvládly sestavit i děti. A jako speciální poděkování za Vaši podporu získáte 10% slevu na nákup stavebnice krmítka. Stačí, když do poznámky k objednávce napíšete, že jste rodiče ze ZŠ Compass!
Ale teď už zase zpátky k dětem a k našemu pobytu. Po obědě a po dokončení budky a krmítka nás čekalo jedno z překvapení pobytu! Přijel nás navštívit náš kolega, sokolník Michal Procházka, se svým programem Dravci a sovy. Děti si mohly zblízka prohlédnout majestátního puštíka, tichou sovu pálenou, sýčka, nejmenšího výrečka i největšího výra, poštolku (včetně třítýdenního mláděte poštolky vrabčí!), káni a vznešeného raroha. Byl to neuvěřitelný zážitek! Sokolník poutavě vyprávěl o životě těchto opeřených lovců, jejich zvycích a roli v přírodě. Paní učitelky si navíc vyzkoušely, jaké to je, když jim na ruku usedne mohutný orel kamčatský. Na závěr programu se děti mohly vyfotit se sovou pálenou na ruce, čímž si odnesly krásnou památku na toto výjimečné setkání.




Po skončení programu Dravci a sovy a po krátké pauze na svačinku a odpočinek jsme se přesunuli na svah pod hotelem, kde se odehrála epická bitva – Ptačí války! Tři ptačí armády se utkaly v napínavé strategické hře, kde ptačí maršálové a jejich jednotky bojovali o nalezení praporu protivníka. Na bitevním poli se potkali generál Straka, kapitán Volavka, maršál Sokol, kadet Brhlík a mnoho dalších. Bylo třeba dávat pozor na nášlapné miny, které mohli zneškodnit jen zkušení minéři Bažant a Křepelka, a celé území se hemžilo mnoha špiony a průzkumníky, které tvořili menší, ale o to mrštnější ptáčkové. Děti si hru nesmírně užívaly a jejich smích a nadšení se rozléhaly po celém okolí. Bylo úžasné sledovat, jak se snaží přechytračit své soupeře a s jakým zápalem se vrhají do boje.


Po večeři jsme doplnili seznam ptáků, které děti zapsaly ráno, a porovnávali jsme, kolik nových opeřenců se během dne naučily poznat. A kdo ještě nebyl unavený po tak nabitém dni, ten se pustil do vyrábění dekorací – samozřejmě s ptačí tematikou. Tím jsme ptačí den uzavřeli a pak už se všichni odebrali na zasloužený odpočinek.