"Zazij prirodu!" - ZS  Senohraby

09.06.2025

V pondělí 2. 6. jsme na Turnovské chatě, malebně položené na rozhraní CHKO Jizerské hory a Krkonošského národního parku, s nadšením přivítali novou skupinu malých badatelů! Celkem 38 žáků a 4 učitelky ze ZŠ Senohraby dorazili plni očekávání, aby prožili týden plný dobrodružství a poznání v náručí přírody.

Den první - Lesní akademie: Objevujeme okolí Turnovské chaty

Autobus je ve 12 hodin vysadil v nedalekých Příchovicích. Zatímco jejich kufry putovaly na chatu dodávkou, děti se vydaly na příjemnou pěší procházku, aby nasály atmosféru jizerskohorské krajiny. Po příchodu na chatu následovalo přivítání a seznámení, rychlé ubytování a oběd. Po krátkém poledním klidu jsme se pustili do dnešní hlavní aktivity – Lesní akademie.

Tento program učí děti neustále se pozorně rozhlížet. Žáci se rozdělili do malých týmů a vybavili se badatelskými batůžky s lupami a dalekohledy. Každý tým obdržel kartičky s vybranými rostlinami a drobnými živočichy, které měl během procházky hledat, a plnil "abecedu lesní akademie", kde na každé písmeno abecedy zapisoval názvy přírodnin, rostlin a živočichů, které objevil.

Naše týmy vyrazily na průzkum okolí a jejich úlovky byly úžasné! Objevily se rostliny jako kostival lékařský, zvonek rozkladitý, kohoutek luční a kakost velký. Z dřevin poznali borovici kleč, břízu bělokorou a majestátní javor klen. Nechyběli ani drobní živočichové: děti s nadšením pozorovaly škvora, chrobáka, mravence, kovaříka, běláska, plzáka a nepostradatelnou včelu. Z betonové skruže pomohly zachránit i několik skokanů hnědých. Během procházky jsme si na louce pod chatou protáhli těla při hře "Potravní řetězec" s ocásky ze šátků.

Po návratu na chatu a večeři jsme se sešli k vyhodnocení Lesní akademie. Nejúspěšnější týmy si jako první mohly vybrat aktivitu na večer. Na výběr bylo množství deskových her s přírodní tematikou, jako pexesa, kvarteta, Černý Petr, Veverčí zásoby, Dobble, Město-jméno a další. Děti se s radostí pustily do her, aby po aktivním dni unavily i hlavy a dobře se jim spalo.

Den druhý - Šnečí závody a dravci zblízka

Úterý nás po nočním dešti přivítalo jasnou slunečnou oblohou a teplé počasí nás vylákalo ven. Všechny dnešní programy probíhaly pod širým nebem!

Po snídani jsme se v dopoledním programu "Stopkoocí" pustili do poznávání šneků a slimáků. Po nočním dešti se jimi okolí chaty doslova hemžilo! Děti měly za úkol sesbírat co nejvíce těchto tvorů. Podařilo se jim najít spoustu hlemýžďů zahradních, páskovek a plamatek. S lektorem si o každém druhu povídaly, lupou si je zblízka prohlédly, a dokonce měly štěstí pozorovat, jak hlemýžď zahradní klade vajíčka. Dále jim byly představeny méně známé druhy, které si lektor přivezl, jako vřetenka, jižanka středomořská, hlemýžď kropenatý a největší africký hlemýžď – oblovka žravá. Toho si každé z dětí mohlo pohladit a ti nejodvážnější si ho vzali i na ruku! Děti také nahlédly do šnečích "jesliček" s vajíčky a "školky" s vylíhlými mláďaty. Na závěr jsme uspořádali napínavé šnečí závody.

Po obědě jsme se přesunuli do ptačí říše, a to rovnou k dravcům a sovám! Na Turnovskou chatu nás přijel navštívit náš kolega, sokolník Michal Procházka, se svými úžasnými opeřenými svěřenci. Děti si mohly zblízka prohlédnout puštíka, sovu pálenou, sýčka, nejmenšího výrečka i největšího výra, káni, raroha a poštolku, včetně čtrnáctidenního mláděte poštolky vrabčí. Všechny paní učitelky si vyzkoušely, jaké to je, když jim na ruku usedne mohutný orel kamčatský. A na závěr se děti mohly vyfotit se sovou pálenou na ruce.

Krátký čas mezi programy děti využily originálně. Protože je zaujal dopolední program se šneky, s nadšením se pustily do stavění lesních domečků pro šneky, které opět sesbíraly. Pak jsme se přesunuli na louku pod chatou, kde se odehrála epická bitva – bojovka Ptačí války! Pět armád se střetlo v napínavé strategické hře o nalezení praporu protivníka. 

Den třetí - Krkonošský výšlap a kreativní večer

Středa v našem pobytu patřila celodennímu výletu do krás Krkonoš! Vzhledem k nádhernému slunečnému počasí jsme se rozhodli naplno využít okolní přírodu a vydat se na pořádný výšlap.

Ráno si děti zabalily svačiny. Dostaly své badatelské batůžky a lahodnou svačinku od našeho sponzora, firmy Goodies. Děti také obdržely karty s motýly a ptáky, které měly během výletu bedlivě hledat. Dnešní den jsme se zaměřili především na ptačí téma. Při pauze na louce jsme dětem zavázali oči a nechali je soustředěně poslouchat okolní zvuky a ptačí zpěv. Ukázali jsme jim mobilní aplikaci Merlin, která ptáky podle jejich zpěvu rozpozná. Cestou jsme se zastavili i u dalších nálezů, jako byl slepýš nebo lapák na lýkožrouty. Ochutnali jsme osvěžující vodu přímo z horského potůčku a při obědové pauze si vychutnali řízky. Během zastávky v Pasekách si děti užily utrácení kapesného za sladkosti a zmrzlinu. Pak už jsme spěchali zpět na chatu, abychom to stihli před blížící se bouřkou.

Po páté odpoledne se všichni unavení, ale šťastní vrátili. Celá trasa měřila 15,5 km s převýšením 450 metrů, a musíme s hrdostí konstatovat, že ji všichni bez výjimky ušli! To byl super výkon a důkaz vytrvalosti dětí i dospělých.

Po večeři jsme se vzhledem k fyzicky náročnému dni rozhodli pro klidnější aktivitu. Děti se s chutí pustily do vyrábění dekorací – ptáčků a šneků. Vystřihovalo se, vybarvovalo a lepilo, a vznikaly krásné papírové výtvory. 

Den čtvrtý - Bingo, krmítka a rozhledna Štěpánka

Ve čtvrtek pokračovala ptačí část programu. Na úvod dne děti zapsaly ptáky, které momentálně znají. Tuto aktivitu jsme zopakovali i večer, abychom sledovali, o kolik se jejich ptačí slovník rozšířil.

Protože venku bylo po noční bouřce ještě trochu mokro, zvolili jsme vnitřní aktivitu – oblíbenou hru bingo. Dětem umožnila zopakovat si rostliny, stromy a drobné živočichy. Hrálo se o dobroty od našeho sponzora, firmy Goodies. Rádi bychom v tomto okamžiku našemu skvělému sponzorovi poděkovali za jejich štědrý dar. Goodies dělá dětské svačinky zábavné, plné chuti a přitom kvalitní. Na první pohled pro děti působí jako lákavé sladkosti nebo smažené chipsy, ale ve skutečnosti jsou to zdravé a pečlivě nutričně vyvážené pochoutky, které dětem dodají energii bez zbytečných cukrů, tuků a soli.

Po bingu se na nás usmálo sluníčko a venku začalo být příjemně teplo! Všechny děti se s radostí vyřítily ven. Ti nejnadšenější pokračovali ve stavbě a vylepšování šnečích domečků, ostatní se věnovali různým sportovním aktivitám – hráli fotbal, discgolf, badminton a další.

Po obědě jsme zahájili hlavní blok – program "Krmítko". Lektor dětem představil spoustu druhů ptáků, kteří u nás žijí. Děti je rozdělily na ty, kteří odlétají, přilétají, zůstávají celoročně nebo jsou jen v zoo. Následovala praktická a kreativní část – výroba vlastního dřevěného ptačího krmítka a budky pro sýkorky. Děti si vyzkoušely práci s vrtačkou, přímočarou pilou, šmirglpapírem i kladívkem. Hotové krmítko si třída odveze s sebou do školy, budku jsme v pátek pověsili poblíž chaty.

Po skončení truhlářské dílny jsme se vydali na procházku k blízké rozhledně Štěpánka. Odtud jsme se rozhlédli po kraji a děti utratily poslední zbytky kapesného. Pak už jsme spěchali zpátky na večeři. Po večeři jsme symbolicky uzavřeli ptačí program a zbytek večera patřil oblíbeným deskovým hrám s přírodní tématikou.

Den pátý - Vlčí setkání a velké loučení

Páteční ráno na Turnovské chatě bylo ve znamení velkého finále! Děti nemohly dospat a už před snídaní byly všechny vzorně sbalené. Po vydatné snídani jsme naložili kufry do dodávky a sešli se v jídelně. Paní učitelky rozdaly dětem nalezené ztráty a nálezy, vyhodnotily úklid pokojů a celkovou aktivitu na pobytu. Pak všichni vyběhli ven, aby stihli před programem pověsit včera vyrobenou ptačí budku a vrátit hlemýždě z lesních domečků zpět do volné přírody.

Kolem desáté hodiny nastal čas na vrchol dopoledne – program "Vlci". S lektorkou Štěpánkou Kadlecovou a jejím skorovlkem – československým ovčákem, se děti ponořily do fascinujícího světa vlků. Dozvěděly se mnoho zajímavostí o jejich životě, chování a významu pro přírodu. Na upraveném příběhu Červené Karkulky se děti dozvěděly o vlčích smečkách, jejich hierarchii, komunikaci a zvycích, a také o roli vlků v ekosystému. Měly jedinečnou příležitost pozorovat vlčího potomka zblízka a pochopit, jak důležité je chránit tyto majestátní šelmy.

V druhé části vlčího programu si děti vyrobily parádní zvířecí masky. Pak všichni vyběhli ven, rozdělili se na jednotlivé zvířecí druhy a zahráli si napínavý lesní boj o přežití, kde menší zvířata honila a "lovila" vlčí smečka. Byla to skvělá zábava, která dětem názorně ukázala principy potravního řetězce.

Před dvanáctou hodinou program skončil a naposledy jsme se všichni sešli v jídelně. Tady jsme pobyt oficiálně uzavřeli a vyhodnotili. Děti nám poskytly zpětnou vazbu. Pak už jsme spěchali na poslední společný oběd. Hned po něm se všichni účastníci vydali pěšky do nedalekých Příchovic, kde už na ně čekal autobus. S hřejivým pocitem z prožitých dobrodružství jsme se rozloučili a kolem 13:00 se autobus s dětmi vydal na cestu domů.

Jsme nesmírně rádi, že jsme mohli být součástí tohoto dobrodružství a věříme, že si děti z našeho pobytu "Zažij přírodu!" odnesou nejen nové vědomosti, ale i nezapomenutelné zážitky a lásku k přírodě. Děkujeme všem dětem a pedagogům ze ZŠ Senohraby za jejich nadšení, aktivitu a úžasnou atmosféru, kterou s sebou na pobyt přivezli, a těšíme se na budoucí setkání při dalších akcích společnosti POCHOP PŘÍRODU!